Za vodní energií do Veselí nad Moravou aneb od "ferdinandky" k vlárské dráze - část II.

6. října 2014 v 13:19 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
Ale teď už hurá do města, za technickými památkami, kvůli nimž jsem sem přijel! K řece Moravě není daleko. Centrum města tvoří ulice z nízkých nebo jednopatrových domů, jako u nás doma. Klidné, tiché ulice, potom nějaká moderní zástavba, hlavní silnice a majestátní kostel Andělů strážných. Přejdu hlavní silnici a ocitnu se na půlkruhovém, vylidněném náměstí s kostelem sv. Bartoloměje, postaveným v letech 1733 - 1741 a roku 1741 také vysvěceným. Ve věži jsou zavěšeny dva zvony, ulité v letech 1634 a 1737. Na stožáru před kostelem se 30.12.1901 rozsvítily první elektrické žárovky ve městě.


Náměstí s kostelem sv. Bartoloměje

Na severním okraji náměstí už vidím zábradlí mostu přes řeku a budovu zámku na druhém břehu. Jsem na místě.
Po pravé straně se otvírá pohled na řeku, která, ač je o něco užší, okolní krajinou a porostem břehů hodně připomíná Labe. Tady to už trochu vypadá jako u nás kolem Přerova nad Labem nebo na dolní Jizeře.
Partie řeky Moravy v mnohém připomínají Labe

Po levé straně se objevuje můj dnešní cíl - nově, žlutě omítnutá, starobylá budova, která v sobě nezapře své původní poslání - bývalý mlýn. Po levé straně budovy se nachází náhon s přístavkem strojovny s česlicemi a stavidlem, pod nímž proudí voda na Francisovu turbínu Voith, zprovozněnou roku 1914. Po pravé straně se rozkládá rozlehlá zahrada s ovocnými stromy, po jejímž severním okraji protéká další náhon, na němž stojí menší budova další strojovny. U branky do zahrady nacházím tři zvonky, ale nikdo po zazvonění nepřichází. Je 12 hodin, pan Fišer se synem asi obědvají. Nevadí, nerad ruším u oběda. Jdu se tedy zatím projít na druhý břeh, kde vidím majestátní budovu zámku. Jak se ale ukázalo, zámek Chorinských je už delší dobu v jiných soukromých rukou a je prázdný, zavřený a jak se zdá, v dezolátním stavu. Ale k zámku přísluší přístupný, rozlehlý park v anglickém i francouzském stylu z 1. poloviny 19. století, zabírající oba říční břehy.


Veselí - sešlý zámek Chorinských

Park vynikal množstvím cizích rostlin, letohrádků, bludišť, zvířecích klecí a dlouhou alejí, dosahující až ke hranici sousedního panství. Z té doby se v parkovém porostu dochovala řada dřevin. Počátkem 20. století byl park upraven a obohacen především exotickými druhy a sadovými formami našich domácích dřevin. Parkem procházela také železnice. Jednalo se o dvanáctikilometrovou úzkorozchodnou drážku o rozchodu 790 mm, vedoucí do cukrovaru v Bzenci, později prodlouženou až do Tasova. Dopravu obstarávali nejprve koně, později malá parní lokomotiva. Drážka sloužila k dopravě řepy a řízků, mimo kampaně pak sloužila i rodině hraběte Chorinského k příležitostné osobní dopravě, k čemuž bylo přímo u zámku vybudováno i nástupiště. Svému účelu trať sloužila až do roku 1945, kdy byly ustupujícími Němci zničeny všechny zdejší mosty přes řeku. V parku nacházím násep s propustkem - zřejmě pozůstatek bývalého traťového tělesa, na nějž navazuje obnovený bývalý železniční most. Násep s mostem a navazující cestou slouží jako cyklostezka, podle níž nacházím i panely naučné stezky se spoustou zajímavostí. U vjezdu na most se nachází i Laudonův pomník.
Je po poledni a nikde jsem neobjevil žádné pohostinské zařízení a v nádražním bistru je zavřeno. Posadím se tedy na odlehlou lavičku u rybníka s výhledem na průčelí zámku a nasvačím se. Lidí je v parku málo, krásný klid. Trochu mi to tu připomíná bývalý park u čelákovické Volmanovy vily, který bohužel, nepřežil porevoluční privatizaci areálu.
Ale hodinky se už pomalu blíží k jedné odpoledne, je čas svou cestu i pozornost opět obrátit k elektrárně.


Násep bývalé cukrovarské úzkorozchodky


...a nájezd na bývalý železniční most přes Moravu


Pocta maršálovi Gedeonovi z Laudona


V parku lze nalézt spoustu vzácných dřevinNajdeme tu i rybník a pestré květinyPohled k zámku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama