Za lokálkami a památkami Podřipska.

20. října 2014 v 22:09 | Vláďa |  Křížem krážem po tratích Čech, Moravy a Slezska-vzpomínání na výlety z let minulých

Vzpomínky na cestování v letech 1995 - 2008Konečně se mi podařilo sehnat novou práci. Od 15.6. 2006 jsem zaměstnán v lyské Kovoně na lisovně. A protože jsem nastoupil zrovna začátkem léta, je tu nečekaně brzy i dovolená - 23.7. začíná celozávodní dovolená a závod se na 14 dnů zavře, tak se vydám na podřipské lokálky, o nichž jsem už ledacos četl a slyšel. 28.7. ráno mě (kupodivu poloprázdný) děčínský rychlík unáší z Prahy do Roudnice nad Labem a mým cílem je zámek v Libochovicích a hrad v Budyni nad Ohří. Je jako tradičně hezky, v Roudnici je hodina času, blízko nádraží je náměstí, jdu se projít po městě.
Slunce již stojí vysoko, ale od Labe fouká příjemný větřík. Vedle pěkného, ač nepřístupného zámku (vojenská konzervatoř) se nachází malý park a v bývalé jízdárně se nachází galerie výtvarného umění. V chrámu Narození Panny Marie, poblíž ústecké tratě, patřícím k bývalému augustiniánskému klášteru,založenému r. 1333 Janem IV. z Dražic, byl natočen vánoční příběh o faráři a půlnoční mši, zvaný "Návrat ztraceného syna" s Vladimírem Javorským v hlavní roli.
Za podívání stojí i unikátní technické dílo - most přes Labe, po němž vede silnice do Polep (ke trati 072 Litoměřice - Lysá nad Labem) a pod nímž najdeme i jez a plavební komoru.
Na závěr nahlédnu ještě do velkého vetešnictví, kde se dá sehnat či aspoň okouknout spousta pěkných věcí. A hodina je pryč a už sedím v motoráčku řady 810 a v zastávce Roudnice-Bezděkov opouštíme hlavní trať směr Praha a vyjíždíme do stoupání, obkružujícího snad celé město. Okolí tratě trochu připomíná"pražský Semmering" mezi Jinonicemi a Zličínem. Poblíž zastávky Roudnice n.L.- Hracholusky se nachází i závod Agrozet, vyrábějící secí stroje.
Zde byly natáčeny scény z komedie "Marečku, podejte mi pero!". Potom už vjedeme mezi zahrádky a jsme venku v polích. Po levé straně se majestátně zvedá zelenající se, legendární hora Říp.

Podjedeme dálnici D8 Praha - Drážďany a zanedlouho přejedeme hlavní silnici E 55 Praha - Teplice, k trati se zleva přimkne trať od Vraňan a jsme ve Straškově Pod Řípem. Malá stanička, jakoby ztracená v polích, obklopena několika domky,"se tváří" jako důležitá křižovatka. Tady se trať Roudnice n. Lab. - Zlonice kříží s tratí Vraňany - Libochovice.
Tady taky na mě čeká nečekaný přestup na autobus - na trati se pracuje, výluka je až do Libochovic. To mám radost!
V Mšeném-Lázních se provádí přestavba malé stanice na zastávku. "No, pěkně to tu udělali!" chválí průvodčí. Mně se však přestavba moc nelíbí - manipulační kolej ke skladišti i druhá dopravní kolej ke křižování vlaků i všechny výhybky, všechno bylo dnes vytrháno a nahrazeno jedinou rovnou kolejí. K něčemu však přece jen byla výluka dobrá - autobus projíždí i místy, kam bych se asi dnes těžko podíval-lázeňským parkem a kolem pěkně upravených budov a jakési kavárny či restaurace, zatímco trať vede jinudy, jen přes pole. V Mšemém se léčí nemoci pohybového aparátu.
Ještě stavíme v Budyni nad Ohří, ale tady ani jinde (nechápu tedy výluku celé tratě) už není žádná činnost na trati vidět.
V půl desáté dopoledne jsme konečně v Libochovicích. V malé staničce na okraji pěkného městečka se trať napojuje na trať z Lovosic do Loun. Odbočuje tu i vlečka do malé sklárny. Při silnici, kde stával cukrovar, se dnes rozprostírá průmyslová zóna. Už není ani znát, kudy vedla vlečka. Podnik připomíná již jen název autobusové zastávky (Libochovice - cukrovar). Mě však dnes zajímá hlavně zdejší turistické lákadlo - zámek na břehu Ohře.

Libochovický zámek

Renesanční zámek, postavený na místě gotické tvrze a barokně upravený, nabízí prohlídku např. Saturnova sálu, knihovny a jiných pěkných komnat se štukovou a malířskou výzdobou, hodnotným zařízením a sbírkami. Najdeme zde např. unikátní soubor osmi modrobílých kachlových kamen ze 17.století. Na zámku se nachází i památník zdejšího rodáka Jana Evangelisty Purkyně. Za prohlídku a posezení určitě stojí i francouzská zahrada s anglickým parkem, po němž se nenuceně prochází hejno asi osmi pávů.
Po prohlídce zámku hledám nějaké pohostinské zařízení. Na náměstí je sice restaurace, ta je však drahá. Výlukový autobus jede až ve 13.00, jdu tedy na autobusové nádraží a nacházím spoj do Štětí ve 12.15, kupuji si tedy lístek a jede se do Budyně nad Ohří. Jediná restaurace, kterou jsem objevil v centru Budyně, otvírá až v 15.00, takže mi nezbyde, než studená svačina. No, nevadí.
Na hradě se nás ujímá příjemná starší dáma. Původně gotický vodní hrad, renesančně přestavěný, byl poč. 20. století romanticky upraven. Expozice nabízí Zlatý sál s pozoruhodnými malbami, přírodovědné muzejní sbírky a alchymistickou dílnu. Je zde vystaven i ohořelý krokodýl, který byl chován ve vodním příkopě kolem městských hradeb a místními lidmi nazýván "drakem" a po smrti byl vystaven, podobně jako v Brně, na městské radnici, kde bylo jeho tělo posléze poškozeno velkým požárem.


Hrad v Budyni nad Ohří

Do odjezdu zbývá necelá hodina. Nádraží je obydleno, není tu ani kam si sednout, uchyluji se tedy aspoň na kousek vysušeného trávníku před ním a otvírám si knížku. Smráká se a začíná nepříjemné dusno. Vypadá to na pořádnou bouřku. Doufám, že nezmoknu!
Konečně je tu autobus. Ze Straškova pokračuji další z podřipských lokálek do Vraňan. Trať se vine po druhé straně Řípu k Horním Beřkovicím, za nimiž se otvírá pohled přes úrodná pole a ovocné sady až k Mělníku. Zámek, vinice pod ním i okolní čtvrtě, vše téměř na dosah ruky. Nad Mělníkem se černá obrovské mračno a křižují se blesky. Ve Vraňanech, kde se vracím na trať Ústí n.Lab. - Praha, je však sucho, bouřka se stočila kamsi k Brandýsu nad Labem. Výborně, doma bude zalito! A už je tu příměstská jednotka řady 451, zasyčely dveře a šinu se ku Praze a k domovu, kde se po nějakém čase dovídám, že lokálkou Straškov pod Řípem - Libochovice, jejíž trasu jsem proti plánu musel projet po silnici, se již nesvezu - počátkem prosince má na ní osobní doprava být zrušena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama