Vlárskou tratí po zámcích jižní Moravy. Část II.

9. září 2014 v 21:24 | Vláďa

Vzpomínky na cestování v letech 1995 - 2008

Veškeré osobní a spěšné vlaky na "vláře" asi už patří jen motorovým "kvatrům" 842, klasické soupravy s lokomotivami zůstaly už jen na rychlících. Osobákem sjedu do Slavkova, který mě vítá pěkným náměstím s kostelem a reprezentačním, barokním zámkem Kouniců, postaveným podle plánu D.Martinelliho na místě gotické tvrze.

Zámek ve Slavkově u BrnaSlavkov - zámecký park

Zámek byl v roce 1945 poškozen a postupně obnovován. K vidění jsou zde historické interiéry se štukovou a malířskou výzdobou ( sál předků, knihovna, kaple) se zařízením a sbírkami. Muzejní expozice je věnována Napoleonovi a známé bitvě tří císařů. Zajímavostí je kounicovská sbírka obrazů, založená v 1. polovině 17. století, která dnes patří k nejstarším u nás. Za zámkem se rozkládá francouzská zahrada s anglickým parkem, připomínající mi trochu zámecký park ve francouzském Versailles. Ke známé mohyle pomníku bitvy tří císařů už to, smůla, nestihnu.
Čas zbývá už jen na dršťkovou polévku a smažený sýr v malém bistru a potom už honem na nádraží a spěšným vlakem jako dopoledne se vracím do Brna. Vlak InterCity z Vídně do Prahy je však přeplněn.

Nad hlavním nádražím v Brně se majestátně tyčí věže Petrova


Nebudu si kazit pěkný den nějakou tlačenicí, raději si počkám na jiný vlak. Dám si zmrzlinu a projdu se centrem Brna. V uličkách kolem Zelného Trhu mě na jakémsi obchodním domě upoutává nápis: " Modelový svět" .
Uvnitř nalézám za skleněnou stěnou velké, modelové kolejiště H0, obcházející celý obvod velké místnosti.Z brněnského "Modelového světa"

Jako Kolín má Zlatou uličku, Plzeň náměstí Republiky, Trmice Václavské náměstí, Poděbrady Žižkov a Lysá nad Labem Bílou Labuť, tak i Choceň má svou Stromovku. Hodina do příjezdu rychlíku "Galán" Luhačovice - Praha, jako by neměla konce. Poslední přestup následuje v Kolíně a pak už se nemohu dočkat příjemné lázně v jiřinském písníku.
Navečer ještě honem zalít zahrádku a nazítří mě čeká pouť jihem Čech a to...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama