Za památkami (nejen) do Českého Krumlova

9. června 2013 v 19:01 | Vláďa |  Křížem krážem po tratích Čech, Moravy a Slezska-vzpomínání na výlety z let minulých

Vzpomínky na cestování v letech 1995 - 2008


Moje další cesta 29.7.95 , směřuje opět na jih Čech,tentokrát na část tratě Č.Budějovice - Kájov,na níž chci navštívit "perlu" jižních Čech - Český Krumlov. Opět vyjíždím ranním osobákem do Prahy k lineckému rychlíku, tentokrát však přesedám v Č. Budějovicích na motoráček směr Kájov. Nikdy bych nevěřil, jak je z Budějovic do Krumlova ještě daleko. Na zastávce v Plešovicích však se mi zdá, že jsem zahlédl na nástupišti známé tváře-opravdu! Přátelé z hornopočernické církve Bratrské, Danda Klement, Danda Jiroušek,Jirka a Tomáš Raisovi a Jirka Šrytr! To je tedy překvapení! Kluci táboří s ostatními pod hradem Dívčí Kámen a jedou si do Krumlova pro svá zaparkovaná auta. Cestou máme aspoň chvíli čas si trochu popovídat a ve městě se rozcházíme.
V úzkých uličkách se promenáduje plno Němců a Rakušanů. Na každém rohu se otvírají dveře předražených hospod a kaváren. Prohlédnu si pěkné náměstí a spěchám na zámek, kde už se před vchodem tísní pěkná fronta.

Českokrumlovské náměstí

Zámek

Pohled ze zámecké věže na nádvoří

Zámecký park

Zámek se mi moc líbí.Mohutný komplex renesančního zámku Rožmberků byl původně gotickým hradem, barokně přestavěným a rokokově upraveným.Obzvlášť obdivuji zahradu a proslulé divadlo s otočným hledištěm.

Most spojující českokrumlovský zámek se zahradou

Po prohlídce zahrady scházím do města, kde s ostatními lidmi postávám na hrázi u splavu a pozoruji vodáky, bravurně proplouvající s loděmi vorovou propustí. Většině se podaří proplout, ale někteří se občas "udělají".Je pod mrakem a voda musí být pěkně studená.
Je poledne, tak si raději sednu na lavičku opodál na nábřeží a sním si studený oběd - chléb se salámem, jablko a minerálku. Teplého jídla by se ve zdejších pohostinských podnicích poctivě pracující našinec asi těžko doplatil. Po jídle odjíždím budějovickým osobním vlakem do blízkých Plešovic, odkud, jak mi poradili počerničtí bratři, vede cesta ke zřícenině Dívčí Kámen.
Ale jak se ukázalo, nevědomky poradili špatně, protože ke zřícenině je to 6 km a poblíž ní se nachází železniční zastávka Třísov, kam je to z hradu pár kroků. .Ale po pohodlné turistické cestě kolem několika chatových osad konečně dojdu do auto-kempu pod hradem.Tábor přátel jsem však přes všechnu snahu nenašel. No, nevadí, alespoň se podívám na zříceninu.
Po prohlídce zříceniny a pořízení několika snímků vycházím na lesní cestu vedoucí k třísovké železniční zastávce a koho nepotkám - kde se vzala,tu se vzala, objevila se Ivča Luhanová! Po milém setkání jsem zaveden na kraj lesa,kde se nachází volejbalové hřiště a na něm další přátelé z mládeže - David,Jirka a Petr Luhanovi, Petr Fryš, Eva Polanská, Danda Klement,Jirka Šrytr, Dita Brožová a Danda Jiroušek. I když nejsem sportovec jako ostatní, přece jen si se všemi nakonec zahraji volejbal.
Je pozdě odpoledne,,konečně svítí slunce a já jsem opět nejen chytil "tři mouchy jednou ranou", ale ještě jsem si udělal pěknou "tečku" za pěkně stráveným dnem. Přátelé mě zvou k přespání, ale pozítří odjíždím do Beskyd na letní konferenci Křesťanského vyučování a života, takže si musím ještě něco sbalit. Tak mi nezbývá, než se, ač nerad, pomalu pdebrat na třísovskou zastávku a podvečerním osobním vlakem pospíchám do Budějovic k večernímu pražskému rychlíku. Tak na šťastnou shledanou na další pouti, kde se se mnou vypravíte...

Dívčí kámen

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama