Za Albrechtem z Valdštejna do Frýdlantu v Čechách

9. června 2013 v 20:03 | Vláďa |  Křížem krážem po tratích Čech, Moravy a Slezska-vzpomínání na výlety z let minulých

Vzpomínky na cestování v letech 1995 - 2008

Je opět pěkné,slunečné ráno,17. Srpna 1997, dnes vyrážím na sever Čech, přesněji řečeno do Frýdlantského výběžku, ležícího severně od Liberce,až na hranici s Polskem. Čeká mě náročná trať Liberec - Černousy a pěkný zámek Frýdlant v Čechách a možná ještě nějaké zbytky úzkorozchodné dráhy Frýdlant - Heřmanice, zrušené roku 1975.
Časně ráno, protože mě čeká 157 km a celkem 4 přestupy, vyrážím ranním osobním vlakem do Lysé n. Lab., odkud pokračuji ústeckým osobákem do nedalekých Všetat, kde vzápětí přesedám na rychlík Praha hl.n. - Tanvald, kterým budu pokračovat do Turnova, kde přesednu na spěšný vlak do Liberce. Je sobota, rychlík je dost zaplněn, ale zanedlouho se mi podařilo nalézt dobré místo. V Bakově nad Jizerou se potkáváme s nákladním vlakem, vedeným již vzácnou motorovou lokomotivou TSM řady 735.057, přezdívanou "pielstick". Lokomotivy této řady jsou letos již ve velkém množství odstavovány a vyřazovány z provozu.

Motorová lokomotiva "pielstick" řady 735.057 zastavila v Bakově nad Jizerou

Tato lokomotiva však má štěstí - bude zachována s několika dalšími do budoucna a sloužit jako historické vozidlo k vedení nostalgických vlaků. Asi po dvou hodinách jsme v Liberci. Veliká stanice s ostrovní budovou a čtyřmi nástupišti dnes bez trolejového vedení vypadá již poněkud nezvykle. Zmizela už i zdejší rarita - Německá mechanická návěstidla, sloužící spolehlivě snad již od dob protektorátu. Další cesta osobním vlakem je sice pomalejší, ale i hezčí. Staré, ale pěkně udržované staniční budovy v Mníšku u Liberce a ve Stráži nad Nisou, kolem roubená horská stavení, vše obklopeno téměř neporušenou přírodou. Raspenava je přípojnou stanicí lokálky do Bílého Potoka pod Smrkem, poblíž něhož leží Lázně Libverda, proslulé např. známou restaurací "Obří sud". Později už pod tratí pění říčka Smědá a nad zahradami se tyčí věž frýdlantského zámku.
Pohled z vlaku na řeku je v těchto místech pěkný, nikoli však příjemný. Počátkem července 1958 zde rozvodněná řeka podemlela trať a do rozbouřených vln se zřítila liberecká lokomotiva Škoda řady 354.109, která vše odnesla jen uražením komína. Pod vodou však tehdy vyhasly životy strojvedoucího, topiče i chlapce, jehož vzal otec - topič, jako odměnu za pěkné vysvědčení, s sebou na lokomotivu. Lokomotiva nakonec nešla vytáhnout zpět na trať a musela být zničena výbušninami. Chmurné vzpomínky však napravila prohlídka skvostných interiérů zámku, renesančně rozšířeného a upraveného z původně gotického hradu. Najdeme zde unikátní kuchyni, dětský pokoj,sbírku dýmek a mnoho dalších krásných věcí. Muzejní sbírky jsou věnovány osobě Albrechta z Valdštejna a třicetileté válce. Zámek také posloužil k natáčení pohádek "Princezna na hrášku" a "Rumplcimprcampr".

Frýdlantský zámek

Sgrafitová výzdoba zámkuNa náměstí si ještě fotografuji skvostnou budovu radnice a vracím se na nádraží,před nímž nalézám již jen velké, hustě zarostlé prostranství, na jehož okraji dosud stojí tabule "Nástupiště pro trať Frýdlant v Č. - Heřmanice - úzkorozchodná dráha". Ovšem po kolejích už tu není ani stopa. Jen o kus dál, poblíž přejezdu silnice Frýdlant v Čech. - Habartice / Zawidów, přetínajícího severní zhlaví nádraží, zarůstá trávou ještě několik metrů úzkorozchodné koleje o rozchodu 760 mm. Přes rozcestí tratí ze severního zhlaví do Černous a Jindřichovic pod Smrkem se dosud klene rezivějící železný most, na němž však nalézám také již jen pražce se šrouby.
Z pokračování trasy "heřmaničky" nalézám za mostem ještě pár pražců a dál se již trasa ztrácí v hustém porostu

Bývalé nástupiště zrušené heřmanické úzkorozchodky

Odpoledne v Liberci ještě fotím archaickou osmsettřicítku a v Turnově přesedám na rychlík do Prahy.

Frýdlantské nádraží

Motorový veterán řady 831 na nádraží v Liberci

...a v Turnově už čeká rychlík na Prahu
Pozdě večer posedávám a popocházím po pražském vysočanském nádraží. Hodina na přestup se vleče jakoby donekonečna. Číst nemám co, restaurace je již zavřena a kolem stánku s občerstvením se povalují opilci.
S radostí a úlevou konečně vítám příjezd královéhradeckého rychlíku. Dobrou noc.

Z Frýdlantu do Heřmanic jezdila i parní lokomotiva řady U 37.008, která později skončila
na pomniku před hlavním nádraží v Nymburce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarmila | Web | 21. října 2014 v 9:50 | Reagovat

Moc pěknej članek a skvěla inspirace na výlet. Syn má moc rád vlačky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama