Stopou vlečky „Židovky“ do Terezína - 2.část

10. února 2013 v 18:20 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
Sem tedy přijížděli Židé z celé Evropy, celé rodiny včetně dětí, v uzavřených nákladních vozech, tzv. "zetkách" (zvaných někdy také "dobytčáky"), aby za nějakou dobu byli naloženi do týchž vozů a bez jídla i pitné vody, jen se dvěma kbelíky na potřebu pro všechny, byli odesíláni do vyhlazovacích táborů (Osvětim, Majdanek, Treblinka aj.), kde poté byli rovnou vyvražděni v plynových komorách či udřeni při těžkých pracích. Někdy byli vězni ve vozech tak natěsnáni, že si nemohli ani sednout či lehnout aspoň na podlahu s trochou slámy a potřebu musel každý konat tam, kde zrovna stál. Ne všichni, obzvlášť v zimě, takové transporty přežili. Terezínu se začalo přezdívat "čekárna na Osvětim".

Někdejší hlavní třída ghetta - dnešní Dlouhá ulicePomalu procházím Dlouhou ulicí - bývalou hlavní ulicí ghetta. Domy jsou nově opravené, z oken voní polední jídlo, hrají rádia. Člověku se ani nechce věřit, že tady všude měli Němci důstojnické byty, ošetřovny, jídelny a kanceláře, ale i hostince a kavárny, zatímco v okolních ulicích živořili hladoví a nemocní Židé, natěsnaní v malých prostorách, kde byla nouze o vodu i otop a třikrát denně stáli u polních kuchyní ve frontách na trochu teplé špíny s několika kousky krmné řepy a nahnilých brambor a k tomu tenký krajíček chleba.
Jak jsem již uvedl, pevnost měla původně sloužit jako strategická základna k obranným účelům, k čemuž nedošlo. Kdyby Josef II. tehdy věděl, k čemu pevnost poslouží později, asi by si stavbu honem rozmyslel. Po válce začaly vojenské objekty opět sloužit jako kasárna. Na první křižovatce se dávám vpravo a přede mnou se otvírá prostranné náměstí s lavičkami, kterému vévodí empírový kostel Vzkříšení Páně z let 1805 - 1810 a radnice z roku 1839. Klasicistní domy pocházejí z období výstavby pevnosti. Na východním konci náměstí objevuji muzeum ghetta, ale odradilo mě vstupné 160,-Kč, které se mi zdá vyšší než na některých hradech a zámcích. Nemám s sebou příliš velký obnos a chtěl bych navštívit ještě Malou pevnost a nové automobilové muzeum a také si někam zajít na oběd. V jiném domě poblíž náměstí byla zřízena také židovská škola a chlapecký domov. Na zdi do přilehlého parčíku jsou pamětní desky se jmény lidí, kteří se zde starali o osiřelé děti a sami později zdejší útrapy nepřežili.
Z náměstí se vydávám po jiné ulici, jíž prochází i hlavní silnice Praha - Lovosice, k řece Ohři. Po obou stranách mostu přes řeku, po němž vede i jmenovaná silnice, stojí budovy posádkových mlýnů. V menším je prodejna španělského nábytku, velká budova na protějším břehu slouží nejspíš jako nějaké skladiště. Náhony jsou také již zrušené.

Svědek časů nedávno minulých

Základní kámen terezínské pevnosti

Náměstí s kostelem

Po nábřeží přicházím na místo za městem, kde naházeli Němci popel 22 000 vězňů do řeky. Z místa je pěkný pohled na blízké Litoměřice. Aby se nenarušila pieta, nesmí se v místě ani jeho těsné blízkosti koupat či slunit, zato však se v jeho těsném sousedství rozprostírá rozlehlé golfové hřiště.

Most přes Ohři s budovami bývalých posádkových mlýnů


Pietní místo u řeky


V těsném sousedství pietního místa se rozkládá rozlehlé golfové hřiště. V pozadí Litoměřice

Nejsou tu téměř žádní lidé, tak se utábořím na lavičce ve stínu rozložitého stromu a posvačím. Je tu krásný klid, rušený jen zpěvem ptáků z lužního lesa na druhém břehu. Potom se odebírám na most a na druhý břeh, kde se nachází Malá pevnost, která sloužila od počátku jako věznice pro politické vězně. Byl tu vězněn a zemřel např. sarajevský atentátník na Františka Ferdinanda d´Este - Gavrilo Princip. Od června 1940 objekt sloužil jako věznice pražského gestapa, jíž během druhé světové války prošlo přes 90 000 vězňů. Můj zájem o exkurzi však opět zhatilo vstupné, stejné jako v muzeu. Naštěstí jsem zde již byl s rodiči v roce 1972, když jsme se vraceli autem z litoměřické "Zahrady Čech". Před památníkem, hned při silnici, se rozkládá další, tentokrát národní, hřbitov.

Vstupní průčelí Malé pevnosti

Národní hřbitov před Malou pevností
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama