Prosinec 2012

Rovinami Hané z Červenky do Prostějova

27. prosince 2012 v 15:26 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
Nad lužními lesy kolem Starého Kolína se klube krásné, slunečné ráno jak se patří, když "banán" Škoda řady 150.224 nabírá rychlost na koridoru k Pardubicím. Ještě chvíli příjemného poklimbávání a mihne se věžička bývalého zámku v Brandýse nad Orlicí, uši mi zalehnou v nových tunelech poblíž Krasíkova a v půl desáté vystupuji v nově opravené stanici Červenka. "Hradišťan je asi jediným z rychlíků, který zde má zastávku. Kolem rovina jako stůl, pole obilí, v dálce za kolejištěm se zvedá majestátní kulisa Jeseníků, pod nimi jako nějaká stavebnice, paneláky Uničova. Ale u prvního nástupiště, před moderní budovou s proskleným, světlým vestibulem, postává i motoráček 810.050. - dnes mě čeká 41 kilometrů nenápadné, ale hezké hanácké lokálky a jeden pěkný zámek. Po necelé půlhodině vyrážíme na další cestu Na západním zhlaví mineme zachovalou, jednomístnou výtopnu a stáčíme se od českotřebovské hlavní trati doleva. Po levé straně souběžná silnice, na dohled střechy a komíny Litovle, města s vyhlášeným, stejnojmenným pivovarem a poslední bydliště známého zápasníka Gustava Frištenského. Město bylo založeno roku 1256 Přemyslem II. Otakarem. Díky průtoku šesti ramen řeky Moravy si vysloužilo milou přezdívku "hanácké Benátky". Ve městě najdeme národopisné muzeum a řadu památek, někdy musím zavítat i sem - dnes je bohužel můj čas příliš cenný a je ho málo.
Vpravo se ze zelených polí zvedá mohutná věž cukerního sila, vedle něhož se tyčí vysoký komín, kovová konstrukce vápenky a za tím vším obrovské, starodávné tovární budovy - na předměstí se totiž dosud nachází dnes již velká vzácnost, kterou je - dosud činný cukrovar.
Zanedlouho se opět z komína začne kouřit, odevšad se pohrnou oblaka páry a po silnici se potáhnou kolony kamionů s cukrovou řepou. Cukrovarnictví na Hané bylo rozšířené jako u nás v Polabí. V provozu bylo 10 podniků (Olomouc, Kojetín, Němčice nad Hanou, Chropyně (+ 1968), Brodek u Přerova, Prosenice, Drahanovice, Vrbátky, Čelechovice na Hané a Bedihošť. V provozu dodnes zůstaly kromě Litovle jen cukrovary v Prosenici a Vrbátkách a ve Slezsku v Opavě. Po levé straně, hned naproti cukrovaru se objeví čisťounká, ale na město jako je Litovel jen poněkud nezvykle malá staniční budova. Z další stanice - Litovel předměstí, vybíhá ještě krátká, sedmikilometrová trať do Mladče, známé jako přístupová stanice ke známé Mladečské jeskyni, ale sem už zajíždějí vlaky jen o letních víkendech.

Jakoby z polí právě vyrůstal, objevuje se litovelský cukrovar