Ještě jednou Jihlava

25. listopadu 2012 v 17:36 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
A je tu zas krásný, slunečný den se zpěvem ptáků a oblohou jako vymetenou. Včerejší déšť umyl vzduch, který je jak víno a hlavně, že je zas hezky. Dnes jsme si udělali oddychový den, kdy jsme zůstali v Jihlavě. A kupodivu, docela se vyvedl! Co ve městě? Nejprve zamířily naše kroky do již zmíněného kostela Matky Boží poblíž již navštívené, stejnojmenné věže.


Farní kostel Matky Boží byl založen českým králem Přemyslem Otakarem I. Roku 1221 pro řád Minoritů sv. Františka z Assisi a vystavěn původně ve slohu románském. Po velkém požáru v Jihlavě v roce 1353 přestavěn ve slohu gotickém a vysvěcen roku 1355. Hlavní oltář z roku 1744 - 45 je dílo Ondřeje Zonnera, obraz "Nanebevzetí Panny Marie" na oltáři maloval J.Etgöns.Z kostela je už jen pár kroků na zbytek městských hradeb, dnes již upravených na odpočinkovou a procházkovou zónu a odtud do míst, kde se až do zničení nacisty 16. března 1939 nacházela židovská synagoga. Do dneška se dochovaly už jen její základy.

Park s pomníkem Gustava Mahlera, prázdné prostranství v pozadí lemují základy zničené synagogy

Zachovalá část městského opevnění

Malebné uličky staré Jihlavy

Procházka malebnými uličkami kolem náměstí nás dovedla až k domu, kde pobýval hudební skladatel Gustav Mahler.
Zde jsme shlédli dokumentární film a přečetli si i něco o jeho životě, poslechli si ukázky z jeho tvorby a shlédli i výstavu o životě jihlavské židovské komunity.

Gustav Mahler


Po dobrém obědě v jedné z místních restaurací jsme navštívili i místní dominantu - raně gotický kostel sv. Jakuba většího, vysvěcený roku 1257. Jako tradičně, šplháme i na 63 metrů vysokou severní (dříve strážní)¨věž, přistavěnou počátkem 14. století. Jižní (zvonová) věž pochází z počátku 15. století, ale kvůli vychylování od své osy byla později snížena na současných 54 metrů.

Kostel svatého Jakuba většího

Pohled do interiéru kostela

Pohled na svatojakubský kostel z údolí Jihlávky

Na věži

Pohled na horní část náměstí poněkud kazí obchodní dům z dob nedávno minulých

Spodní polovina náměstí

Pohled na kostel sv.Jakuba většího od kašny na náměstí

Po prohlídce kostela a věže, kdy se Zdeničce nepodařilo dobře zlézt schodiště a došlo k malému, leč nepříjemnému
poranění na noze, míříme raději na náměstí, které však bylo v nedávné minulosti dost necitlivě pokažené výstavbou ochodního domu "PRIOR". Dnes zde sídlí pizzerie, McDonald a nějaké vietnamské obchody s módou, obuví a nějakou drogerií.
Po občerstvení jednou z vyhlášených místních zmrzlin v pěkné cukrárně se jdeme ještě ochladit do jihlavských katakomb, které tu zbyly po dávném kutání stříbra. Razilo se 5 cm chodby za den. V chodbách se nachází zvláštnost v podobě svítícího zdiva. Zdivo ani hornina však neobsahují žádný fosfor ani radioaktivní prvky a záhadu se dodnes nikomu nepodařilo objasnit. Za třicetileté války zde fungovala i tajná chodba za hradby. Chodbou uprchl před Švédy jeden písař, ale nikdo ho již nespatřil, takže se neví, zda v podzemí zabloudil a zahynul nebo se dostal ven, kde byl později jinými Švedy zabit. V dobách nedávno minulých sloužily odlehlejší prostory za úkryt narkomanům a kriminálním živlům, než se chodby podařilo nákladně opravit a zabezpečit a tím zpřístupnit turistům. A den je pryč. Na toulkách centrem za pěkného počasí uběhl jako voda v Jihlávce. Ještě v Bille nakoupit něco k večeři a na zítřejší cestu ...no, to si povíme ráno na nádraží - nebo radši až ve vlaku.

Naše jihlavské bydlení - pohled alespoň do vestibulu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama