Květen 2012

Na jižní Moravu za (nejen) Vladimírem Menšíkem.

25. května 2012 v 23:21 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí

Jistě u nás není nikoho, kdo by se někdy nedíval rád na oblíbené televizní "Silvestry" 70. a 80. let nebo nesledoval známé "bakalářské" příběhy ze života.
Dnešní pouť povede totiž do jihomoravských Ivančic, kde prožil většinu života oblíbený herec, lidový vypravěč, komik a konferenciér - národní umělec Vladimír Menšík. Když zbude čas, mám namířeno i na zámek do sousedních Oslavan, kde se nachází muzejní expozice hasičství a hornictví (rosicko-oslavanská pánev byla až donedávna významným ložiskem černého uhlí).
Je příjemné, jen trochu zamlžené ráno 21. září 2011 a jen mlhy, válející se po polích a lužních lesích kolem Labe za Kolínem trochu připomínají blížící se podzim, když s rychlíkem "Macocha" vyrážím z Kolína směr Brno.. Ale nad Orlickými horami už nesměle vykouklo slunce. Kraj "lišky Bystroušky" se tu a tam obléká do podzimní žlutě. V Brně už je příjemné teplo a nic nepřipomíná počátek podzimu. Počasí jako by bylo připravené jen pro mě. Tady mám trochu času, tak ten věnuji - čemu jinému, než fotografování zajímavých vozidel. Tady je jeden z mých úlovků, vzorně vyfešákovaný domácí "čtyřkový brejlovec" ČKD řady 754.044.

Za věrtelem chmele do Žatce - 2.část

14. května 2012 v 22:21 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
Ale teď už je nejvyšší čas se podívat do muzea. Ve vstupní části je vystavena česací linka, kterou, stejně jako ruční sklizeň, zná jistě hodně bývalých středoškolských studentů. V další místnosti je mi promítnut dokumentární film o historii i současnosti pěstování a zpracování chmele. Zrovna tu nejsou žádní návštěvníci, tak mám celou expozici sám pro sebe. Muzejní expozice se v mnohém podobá cukrovarnické expozici v Dobrovici.

Česací linka na chmel