Únor 2012

Údolím Zdobnice do Orlických hor - 2.část

26. února 2012 v 17:51 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
V nově vypadající, pozdě odpoledne téměř vylidněné restauraci poblíž nádraží nacházím ještě slušný výběr jídel, dávám si tedy znamenité bramboráčky a kolu. Snažím se líbezně vonící pokrm jíst co nejpomaleji. Vlak jede až za hodinu, dávám si tedy ještě kávu. Co však počít se zbývajícím časem? Na nádraží mě upoutává jakýsi pohyb kolem výtopny. A podívejme, branka ve vratech je otevřena a dva muži omítají zeď, třetí spáruje uvnitř podlahu. Co je poprosit alespoň o malé nahlédnutí?

Údolím Zdobnice do Orlických hor - část 1.

26. února 2012 v 17:49 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí

A je tu středa 21.7., další den " nového vlakovandrování". Na dnešek byl původně naplánován "vlakovandr" do míst už projetých, a to sedačkovou lanovkou na naši nejvyšší horu - Sněžku s cílem zdokumentování lanovky na film, jelikož v září se lanovka zastaví a počne se s její demontáží v rámci přípravy výstavby lanovky nové. Ale cesta se ukázala jako nereálná, jelikož jízdné na lanovce nepatří k nejlevnějším a co horšího - akce se nedala za den stihnout. Nevadí, Krkonoše již znám, ale v televizním pořadu pro drážní fandy "Svět na kolejích" mě zlákalo svezení po dvacetikilometrové trati v údolí Zdobnice z Doudleb nad Orlicí do Rokytnice v Orlických horách a návštěva nového muzea této dráhy, zřízeného v bývalé výtopně na rokytnickém nádraží.

Nejzápadnějším cípem západních Čech (nejen) na hrad Seeberg

12. února 2012 v 19:50 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí

Je 5 hodin ráno, když vyrážím prvním vlakem do Prahy hlavního nádraží, kde přesedám na chebský rychlík. V nej-západnějším cípu Západních Čech jsem sice již byl, ale dnes se jede až za Františkovy Lázně. Mým původním plánem bylo projetí trati Františkovy Lázně - Hranice v Čechách, ale ukázalo se, že, většina vlaků jezdí dnes jen do Aše. Do Hranic jedou pouze dva vlaky za den v odpoledních hodinách kdy už mám čas na cestu domů, tak si projedu jen úsek do Hazlova, kde mě čeká jiný zajímavý výlet na nově opravený a zpřístupněný hrad Seeberg (Ostroh). Dnes je úterý, vlak je poloprázdný, předpověď slibuje pěkné počasí, co si víc přát? Cesta příliš neubíhá - od Hořovic po Rokycany probíhá přestavba trati. Překládají se celé úseky, narovnávají oblouky, místy je již nataženo nové trolejové vedení na nových stožárech, ve stanicích se budují nová nástupiště, místy se jezdí po jedné koleji, protože se stavějí nové mosty a propustky. O spoustu pěkných výhledů na městečka a vesnice nás připravily další kilometry fádních, betonových "protihlukových " zdí. V Plzni se zatím nezměnilo nic, jen tu přistupuje víc lidí. "Eso" řady 363 se s jiným vlakem od Domažlic bude vracet do Prahy a uvolňuje místo v čele našeho vlaku domácímu, střídavému "plecháči" řady 242. Ve Stříbře se jako tradičně, přesedá do autobusů a stoupáme po pěkné silnici mezi lány obilí a borovými lesy, přes Černošín do Plané u Mariánských Lázní, kde opět přesedáme do vlaku. V Mariánských Lázních nás již vítá pěkně opravená budova a nově zastřešená nástupiště, s osazením sloupoví podle původního vzoru. Jen střechy jsou poněkud zaoblenější a opatřené světlíky. A po další půlhodince je tu moderní nádraží v Chebu. Od druhého nástupiště odráží moderní motorová jednotka zvaná "desiro" k hraničnímu přechodu Vojtanov a dál do německého Zwickau. Na mě na vedlejší kusé koleji čeká žluto/zelená motorová jednotka "regionova" směr Aš-město. Propleteme se výhybkami, přejedeme dálnici směr Sokolov a míříme k Františkovým Lázním. Za nimi následuje "falešná dvoukolejka" až k Vojtanovu, kde se tratě rozdělí.

Přes hřeben Železných hor

12. února 2012 v 18:51 | Vláďa |  Velké železniční cestování naší vlastí
...A po dlouhé době konečně opět nastává léto - čas dovolených, čas "vlakovandrů"
Letos hodlám vyzkoušet nový druh jízdenky - tzv. "ČD net", což je síťová týdenní jízdenka pro všechny tratě, bez omezení kilometrické vzdálenosti, stojící na rozdíl od KMB. jen 940 Kč. To je tedy už něco lepšího! Tak nastupovat! Moje další dovolená na kolejích právě začíná!