Úvod

6. března 2011 v 16:45 | Vláďa Doksanský |  Křížem krážem po tratích Čech, Moravy a Slezska-vzpomínání na výlety z let minulých

Vzpomínky na cestování v letech 1995 - 2008


Jak jistě víte, jsem velkým obdivovatelem všeho,co jezdí po kolejích a mojí někdy až chorobnou zálibou je cestování. Jako nejideálnější dopravní prostředek uznávám vždy vlak . Možná je to i proto, že ze zdravotních důvodů jsem neměl možnost pracovat na dráze,ale ani si udělat řidičský průkaz na auto či motocykl nebo moped.


Ostatně moje příjmy tiskaře, později pískovače skla a truhlářského dělníka, by dnes přes veškerou snahu beztak nestačily ani na zakoupení mopedu, natož pak vozu.
Protože jsem moc často nedisponoval finanční hotovostí, potřebnou na zakoupení hodnotnějších zájezdů u cestovních kanceláří,rozhodl jsem se zkusit trávit své dovolené u nás, kde je také dost co objevovat. Na nápad cestovat jsem přišel vlastně ještě v dávných dobách ČSD a lepenkových jízdenek, v letech 1979-81, kdy mě a kamaráda Luboše Krause náš společný zájem o parní lokomotivy přivedl do tehdejšího Pobočného lokomotivního depa Jaroměř, a dík vstřícnému přístupu ochotného personálu jsme měli možnost se zde blíže seznámit s parní lokomotivou se vším všudy ,ale při naší třetí návštěvě, roku 1981 nás tady zaskočil konec parního provozu. Rrozhodli jsme se tedy obětovanou dlouhou cestu využít k prohlídce josefovské pevnosti a protože jsme železnici využili nedávno předtím i k návštěvě České Sibiře a Tábora za účelem účasti na známém dálkovém pochodu "Praha-Prčice,ale i odjinud",napadlo mě využít služeb našich drah i jinak - k poznávání krás a zajímavých míst naší vlasti a občas i "blízkého okolí".
O cestách po cizích zemích a světadílech bylo již napsáno mnoho krásných knížek, ale o poznávání naší země toho ( mimo starší černobílé obrázkové publikace) na pultech našich knihkupectví moc není.
Nyní se píše rok 2008. Uvítal jsem, když počátkem 90. let České dráhy zavedly novinku - kilometrickou banku (dále KMB.).
Podnikl jsem na svých dovolených s KMB. spoustu zajímavých výprav po krásách a zajímavostech naší vlasti, tak zde bych se chtěl se zájemci o četbu o cestování podělit alespoň o ty nejlepší. Nečekejte hotely (spát jsem vždy zajížděl domů), nebo netradční jídla (strava většinou česká nebo, v případě nedostatku cenově dostupných pohostinských podniků, vlastní svačina), nebo vzrušující zážitky ve vlacích, občas počítejte i s větším zaměřením na provoz a vozidla na železnici (což je můj koníček), ale věřím, že zklamáni jistě nebudete.
Podobné záznamy o cestách jsme si psali a o zimních večerech, rádi četli a vzpomínali s dnes již zesnulým "spolucestovatelem" Slávkem Bečkou na našich cestách do zahraničí, i když tehdy možností nebylo tolik co nyní (Maďarsko, býv. Sovětský Svaz, Polsko, býv. "východní" Nemecko), zato však za přijatelnější ceny.
Tak tedy vydejme se na cestu. Zvu vás na Velké železniční cestování naší vlasti aneb křížem krážem po tratích Čech, Moravy a Slezska.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama